Aktualne informacje o covid-19 w opiece w Niemczech
27.12.2021
Rozumiemy, że czasami ciężko nadążyć nad wciąż zmieniającymi się przepisami i ustaleniami dotyczącymi podróży oraz pracy w Niemczech w czasie pandemii. Chętnie pomożemy Ci odnaleźć się w morzu przepisów, umieszczając tu zawsze aktualne informacje na temat najważniejszych dla Was kwestii.
.
Obowiązkowe szczepienia od 15.03 – czy dotyczą opiekunek z Polski?
15.03.2022 wchodzą w życie obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia oraz opieki osób starszych w Niemczech.
Wczoraj dotarły do nas oficjalne informacje od Niemieckiego Ministerium Zdrowia dotyczące nowych przepisów, z których wynika, że NIE będą one obejmować opiekunek i opiekunów z Polski, pracujących w tak zwanej 24 Stunden Pflege. Szczepienia nie będą więc dla was obowiązkowe z prawnego punktu widzenia!
Musimy jednak dodać, że to rodziny podopiecznych dyktują warunki, i w większości przypadków (ponad 90%) wymagają w pełni zaszczepionej opiekunki, z troski o swoich najbliższych. Jeśli nie jesteś szczepiona na Covid, możesz więc oficjalnie ubiegać się o pracę. Nie ukrywamy jednak, że trudniej nam będzie znaleźć dla Ciebie zlecenie.
Podróż do Niemiec – Co jest potrzebne?
Ze względu na wysoką liczbę zachorowań, Niemcy ogłosili Polskę krajem wysokiego ryzyka. Jak wygląda wjazd do Niemiec, gdy jedziemy do pracy w charakterze opiekunki?
Osoby zaszczepione:
Jadąc do pracy w opiece do Niemiec będąc osobą zaszczepioną, potrzebujesz jedynie Unijnego Certyfikatu Szczepień, oraz dokumentów zaświadczających zatrudnienie w branży opiekuńczej. Zaświadczenie otrzymasz od nas przed wyjazdem. Osoby zaszczepione nie są objęte obowiązkiem odbycia kwarantanny. Przed przyjazdem do Niemiec z kraju wysokiego ryzyka, konieczne jest zameldowanie podróży na portalu einreiseanmeldung.de – Chętnie zrobimy to za Ciebie.
Osoby niezaszczepione:
Jeśli nie jesteś osobą w pełni zaszczepioną, aby przekroczyć granicę konieczny jest negatywny test na covid. Może być to test antygenowy (wykonany nie prędzej niż 48 godzin wcześniej) lub test PCR (nie prędzej niż 72 godziny wcześniej).
Koszt za test pokryjemy za Ciebie. Poza tym otrzymasz od nas zaświadczenie o Twoim zatrudnieniu w branży opiekuńczej, które zwolni Cię z obowiązku odbywania kwarantanny. Przed wyjazdem, nasi pracownicy zameldują Twoją podróż na portalu einreiseanmeldung.de, aby Cię oficjalnie zarejestrować.
Niezależnie od Twojego statusu szczepienia, nasi pracownicy będą z Tobą w ciągłym kontakcie podczas organizacji podróży i będziesz na bieżąco informowana o kolejnych krokach.
Powrót do Polski
Osoby zaszczepione:
Wracając ze zlecenia, wystarczy, że masz przy sobie Certyfikat Szczepienia.
Osoby niezaszczepione:
Aby przekroczyć granicę do Polski, musisz mieć przy sobie negatywny wynik testu na covid. Test antygenowy musisz wykonać najprędzej 48 godzin przed wyjazdem, test PCR nie powinien być starszy, niż 72 godziny.
Jakie zasady obowiązują w Niemczech?
Decyzja, jakie przepisy obowiązują w związku z pandemią, należy do poszczególnych bundeslandów. Dlatego radzimy zapoznać się ze szczegółowymi regułami obowiązującymi w miejscu, do którego się wybierasz, bezpośrednio na stronie landu. Aby opisać zasady obowiązujące w danym miejscu, Niemcy posługują się skrótów 2G lub 3G, o których może już słyszałaś.
2G oznacza, że dane miejsce mogą odwiedzać jedynie osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy (2G dla Geimpft i Genesen),
3G dołącza do ich kręgu również osoby posiadające negatywny wynik testu (3G – Geimpft, Genesen i Getestet), nie starszy niż 24 godziny.
Większość miejsc publicznych zalicza się w całych Niemczech do strefy 2G – jest to handel (oprócz sklepów spożywczych, aptek lub kwiaciarni), kina, teatry, muzea, solony fryzjerskie, restauracje, bary, czy też siłownie. Aby skorzystać z usług komunikacji miejskiej, w większości landów musimy trzymać się zasady 3G – osoby nieszczepione mają konieczność mieć przy sobie negatywny test. Testy w większości miejsc w Niemczech wykonamy za darmo w punktach testowych. W niektórych miejscach, przysługuje nam jeden darmowy test na tydzień. Czasami, płacimy za każdy test sami – wszystko zależy od zasad w danym Bundeslandzie, więc radzimy, zapoznać się ze szczegółami przed wyjazdem