Dobrze płatna praca na wakacje

Szukasz pracy na wakacje? Spróbuj swoich sił w opiece nad starszymi osobami w Niemczech. W dwa miesiące możesz zarobić nawet 15000 złotych. Netto, żeby nie było wątpliwości. To pomysł dla tych, którzy mają długie wakacje, są na emeryturze lub rencie albo gotowi są wziąć 6 tygodni lub dwa miesiące urlopu w swojej firmie, by dorobić i zdobyć nowe doświadczenia.

To jest po prostu kusząca propozycja – wyjechać latem na miesiąc, dwa lub nawet trzy za granicę do pracy. Skorzystanie z takiej oferty pozwala podreperować domowy budżet lub zapewni środki na wymarzony, letni wyjazd. Co najważniejsze, taka sezonowa praca, nie musi być pracą w gospodarstwie rolnym, przy zbiorze szparagów czy ogórków, bo nie każdy się przecież do niej nadaje. Alternatywą jest praca w charakterze opiekunki bądź opiekuna osoby starszej w Niemczech. Warunek jest jeden – by zdobyte doświadczenia miały szansę być dobre, by pracować w warunkach i na zasadach zgodnych z tymi, które były oferowane, warto skorzystać z pośrednictwa sprawdzonego pośrednika, na przykład agencji pracy SunaCare, która gwarantuje legalne zatrudnienie w Niemczech, na podstawie umowy. Poszukiwanie zatrudnienia w Niemczech za pośrednictwem takiej firmy gwarantuje otrzymanie sprawdzonego zlecenia, czyli takiego, w którym warunki pracy nie będą różniły się od podawanych przez niemiecką rodzinę.

Komunikatywna znajomość języka

Praca przy szparagach ma tę zaletę, że nie trzeba do niej znać języka niemieckiego. I przed laty byłaby to zaleta nie do przecenienia, ale obecnie, gdy większość z nas obcych języków uczyła się już w szkołach i gdy wyjeżdżamy do Niemiec na wycieczki lub zakupy, wymogi językowe nie stanowią takiego problemu. Zwłaszcza, że nie chodzi wcale o umiejętność czytania niemieckiej literatury na głos (choć taka umiejętność może stanowić dodatkowy atut i pozwolić zarobić ponadprzeciętnie), ale o komunikatywną znajomość języka.

Atrakcyjna pod względem finansowym

Praca w opiece starszych osób w Niemczech, dla tych z nas, którzy uczyli się w szkole niemieckiego, a później korzystali z niego choć od czasu do czasu, jest więc – pod względem językowym – dostępna. I atrakcyjna pod względem finansowym. Przy założeniu, że średnio za miesiąc pracy w opiece w Niemczech otrzymuje się 1400 – 1600 euro nie ponosząc kosztów dojazdu, zamieszkania i jedzenia, łatwo obliczyć, iż po dwóch miesiącach nasz portfel jest grubszy o około 13 000 złotych, po trzech – nawet o blisko 21 000 zł.

Wysokość płacy uzależniona jest od kompetencji opiekunki bądź opiekuna i ich doświadczenia; mają one przełożenie na to, jakim podopiecznym dana osoba jest w stanie i chce się zająć. Jeśli wymagany poziom opieki jest szerszy lub trudniejszy, co wynika ze stanu podopiecznego i czynności do wykonania, wynagrodzenie jest wyższe.

Opiekunowie też biorą urlopy

Wspomniane kwoty to poważny argument, by podjąć dorywczą pracę w opiece w Niemczech. Dlaczego akurat teraz, latem? Z prostego powodu. Opiekunki i opiekunowie osób starszych, którzy na stałe tam pracują, chcą mieć urlop właśnie latem. Bywają rodzicami lub dziadkami, mającymi w Polsce rodziny i chcącymi spędzić z nimi czas wtedy, gdy bliscy korzystają z wakacji. Pozostawienie niemieckich podopiecznych bez pomocy i wsparcia nie wchodzi jednak w grę. Stąd zapotrzebowanie na osoby, które podejmą się zastępstwa i pojadą do Niemiec w lipcu lub sierpniu, by zostać tam miesiąc, dwa lub trzy i zastąpić opiekunki i opiekunów, którzy wybrali się na urlopy.   Praca w opiece, jak przy szparagach czy ogórkach, nie jest jednak dla wszystkich. Oprócz językowych kompetencji trzeba bowiem mieć i inne. To te same umiejętności i kompetencję, które muszą mieć osoby trudniące się opieką w Niemczech na stałe, przebywając tam przez większość roku. Są to  opiekuńczość, sumienność, cierpliwość, odpowiedzialność, uważność, empatia, uczciwość. Nie trzeba się natomiast obawiać, że w ramach obowiązków wykonywać trzeba będzie jakieś czynności medyczne. Ich realizowanie przez osoby bez właściwych uprawnień jest w Niemczech zabronione, więc i w ramach umowy z agencją pośrednictwa pracy, nie mogą być zaliczone do zadań opiekunki bądź opiekuna.

Kobiety po pięćdziesiątce

W opiece najchętniej widziane są kobiety, zwłaszcza te po 50 roku życia. Takie, które odchowały dzieci i umieją rozpoznawać zmiany nastroju i zachowania wywołane pogorszeniem zdrowia. Które umieją opiekować się innymi i mają w tym doświadczenie. Rozumiejące, że osoby starsze mogą mieć trudności poznawcze będące skutkiem choćby pogorszenia wzroku czy słuchu. Tej wiedzy i umiejętności nabiera się z wiekiem. Rodziny osób potrzebujących stałej pomocy doskonale zdają sobie z tego sprawę i właśnie dlatego najchętniej poszukują opiekunek i opiekunów w średnim wieku.

Młodsi nie bez szans

Co nie oznacza, że młodsze kandydatki i młodsi kandydaci do takiej pracy w ogóle nie mają na co liczyć. Niektóre rodziny gotowe zatrudnić młodsze osoby. Szczególne pole to popisu mają tu nauczyciele, w tym, oczywiście, nauczyciele języka niemieckiego i przedszkolanki. Mają długie wakacje, podczas których liczna ich rzesza pracuje dorywczo, czemu więc nie ma to być praca w opiece w Niemczech? Studenci, szczególnie germanistyki czy kierunków z zakresu ochrony zdrowia, jak rehabilitacja czy pielęgniarstwo, też mogą poszukiwać takiej pracy, choć jej znalezienie może już być trudniejsze.

Inna kultura, nowe doświadczenia

Spróbować jednak warto i to nie tylko ze względów finansowych. Wyjazd do Niemiec – nie z wycieczką czy samodzielnie, ale wyłącznie w celu zwiedzania zabytków bądź udziału w jakimś koncercie – ma wiele zalet. Pozwala poznać od kuchni życie w innym kraju, odmienny sposób myślenia, obcą kulturę. Rozwija więc horyzonty, umożliwiając snucie własnych planów z uwzględnieniem doświadczeń, których nie udałoby się uzyskać siedząc w domu.

Miesięczne czy dwumiesięczne wyjazdy pozwalają też sprawdzić, czy praca w opiece w Niemczech to zajęcie dla mnie także w dłuższej perspektywie. Już nie kilku tygodni, ale miesięcy lub lat. Doświadczenia i rozeznanie zdobyte podczas krótkiego wyjazdu, nie rodzącego długofalowych  zobowiązań i nie wymagającego rzucenia pracy w Polsce, mogą więc okazać się bezcenne. Kiedyś, z powodów rodzinnych bądź zawodowych, mogą stać się naszym kołem ratunkowym.

Opieka latem w Niemczech:

  • wysokie zarobki
  • doskonalenie kompetencji językowych
  • możliwość poznania „od kuchni” życia w Niemczech
  • szansa zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności, które mogą zaprocentować w dalszym życiu
  • możliwość nawiązania nowych kontaktów zawodowych i osobistych
  • możliwość zdobycia nowego, przyszłościowego zawodu i doświadczenia, które za procentuje przy kolejnych wyjazdach.