Dobrze płatna praca na wakacje

Dobrze płatna praca na wakacje

Szukasz pracy na wakacje? Spróbuj swoich sił w opiece nad starszymi osobami w Niemczech. W dwa miesiące możesz zarobić nawet 15000 złotych. Netto, żeby nie było wątpliwości. To pomysł dla tych, którzy mają długie wakacje, są na emeryturze lub rencie.

To jest po prostu kusząca propozycja – wyjechać latem na miesiąc, dwa lub nawet trzy za granicę do pracy. Skorzystanie z takiej oferty pozwala podreperować domowy budżet lub zapewni środki na wymarzony, letni wyjazd. Co najważniejsze, taka praca na wakacje, nie musi być pracą w gospodarstwie rolnym. Czy przy zbiorze szparagów lub ogórków, bo nie każdy się przecież do niej nadaje. Alternatywą jest praca na wakacje w charakterze opiekunki bądź opiekuna osoby starszej w Niemczech. Warunek jest jeden – by zdobyte doświadczenia miały szansę być dobre, by pracować w warunkach i na zasadach zgodnych z tymi, które były oferowane, warto skorzystać z pośrednictwa sprawdzonego pośrednika, na przykład agencji pracy SunaCare, która gwarantuje legalne zatrudnienie w Niemczech, na podstawie umowy. Poszukiwanie zatrudnienia w Niemczech za pośrednictwem takiej firmy gwarantuje otrzymanie sprawdzonego zlecenia, czyli takiego, w którym warunki pracy nie będą różniły się od podawanych przez niemiecką rodzinę.

Komunikatywna znajomość języka

Praca przy szparagach ma tę zaletę, że nie trzeba do niej znać języka niemieckiego. I przed laty byłaby to zaleta nie do przecenienia, ale obecnie, gdy większość z nas obcych języków uczyła się już w szkołach i gdy wyjeżdżamy do Niemiec na wycieczki lub zakupy, wymogi językowe nie stanowią takiego problemu. Zwłaszcza, że nie chodzi wcale o umiejętność czytania niemieckiej literatury na głos (choć taka umiejętność może stanowić dodatkowy atut i pozwolić zarobić ponadprzeciętnie), ale o komunikatywną znajomość języka.

Praca na wakacje atrakcyjna pod względem finansowym

Praca na wakacje w opiece starszych osób w Niemczech, dla tych z nas, którzy uczyli się w szkole niemieckiego, a później korzystali z niego choć od czasu do czasu, jest więc – pod względem językowym – dostępna. I atrakcyjna pod względem finansowym. Przy założeniu, że średnio za miesiąc pracy w opiece w Niemczech otrzymuje się 1400 – 1600 euro nie ponosząc kosztów dojazdu, zamieszkania i jedzenia, łatwo obliczyć, iż po dwóch miesiącach nasz portfel jest grubszy o około 13 000 złotych, po trzech – nawet o blisko 21 000 zł.

Wysokość płacy uzależniona jest od kompetencji opiekunki bądź opiekuna i ich doświadczenia; mają one przełożenie na to, jakim podopiecznym dana osoba jest w stanie i chce się zająć. Jeśli wymagany poziom opieki jest szerszy lub trudniejszy, co wynika ze stanu podopiecznego i czynności do wykonania, wynagrodzenie jest wyższe.

Opiekunowie też biorą urlopy

Wspomniane kwoty to poważny argument, by podjąć dorywczą pracę w opiece w Niemczech. Dlaczego akurat teraz, latem? Opiekunki i opiekunowie osób starszych, którzy na stałe tam pracują, chcą mieć urlop właśnie latem. Bywają rodzicami lub dziadkami, mającymi w Polsce rodziny i chcącymi spędzić z nimi czas wtedy, gdy bliscy korzystają z wakacji. Pozostawienie niemieckich podopiecznych bez pomocy i wsparcia nie wchodzi jednak w grę. Stąd zapotrzebowanie na osoby, które podejmą się zastępstwa i pojadą do Niemiec w lipcu lub sierpniu. Dzięki temu zastąpią opiekunki i opiekunów, którzy wybrali się na urlopy.   Oprócz językowych kompetencji trzeba bowiem mieć i inne. Opiekuńczość, sumienność, cierpliwość, odpowiedzialność, uważność, empatia, uczciwość. Nie trzeba się natomiast obawiać, że w ramach obowiązków wykonywać trzeba będzie jakieś czynności medyczne. Ich realizowanie przez osoby bez właściwych uprawnień jest w Niemczech zabronione. W ramach umowy z agencją pośrednictwa pracy, nie mogą być zaliczone do zadań opiekunki bądź opiekuna.

Kobiety po pięćdziesiątce

W opiece najchętniej widziane są kobiety, zwłaszcza te po 50 roku życia. Takie, które odchowały dzieci i umieją rozpoznawać zmiany nastroju i zachowania wywołane pogorszeniem zdrowia. Które umieją opiekować się innymi i mają w tym doświadczenie. Rozumiejące, że osoby starsze mogą mieć trudności poznawcze będące skutkiem choćby pogorszenia wzroku czy słuchu. Tej wiedzy i umiejętności nabiera się z wiekiem. Rodziny osób potrzebujących stałej pomocy doskonale zdają sobie z tego sprawę i właśnie dlatego najchętniej poszukują opiekunek i opiekunów w średnim wieku.

Młodsi nie bez szans

Co nie oznacza, że młodsze kandydatki i młodsi kandydaci do takiej pracy w ogóle nie mają na co liczyć. Niektóre rodziny gotowe zatrudnić młodsze osoby. Szczególne pole to popisu mają tu nauczyciele, w tym, oczywiście, nauczyciele języka niemieckiego i przedszkolanki. Mają długie wakacje, podczas których liczna ich rzesza pracuje dorywczo. Czemu więc nie ma to być praca w opiece w Niemczech? Studenci, szczególnie germanistyki czy kierunków z zakresu ochrony zdrowia, jak rehabilitacja czy pielęgniarstwo, też mogą poszukiwać takiej pracy, choć jej znalezienie może już być trudniejsze.

Inna kultura, nowe doświadczenia

Spróbować jednak warto i to nie tylko ze względów finansowych. Wyjazd do Niemiec – nie z wycieczką czy samodzielnie, ale wyłącznie w celu zwiedzania zabytków bądź udziału w jakimś koncercie – ma wiele zalet. Pozwala poznać od kuchni życie w innym kraju, odmienny sposób myślenia, obcą kulturę. Rozwija więc horyzonty, umożliwiając snucie własnych planów z uwzględnieniem doświadczeń, których nie udałoby się uzyskać siedząc w domu.

Miesięczne czy dwumiesięczne wyjazdy pozwalają też sprawdzić, czy praca w opiece w Niemczech to zajęcie dla mnie także w dłuższej perspektywie. Już nie kilku tygodni, ale miesięcy lub lat. Doświadczenia i rozeznanie zdobyte podczas krótkiego wyjazdu, nie rodzącego długofalowych  zobowiązań i nie wymagającego rzucenia pracy w Polsce, mogą więc okazać się bezcenne. Kiedyś, z powodów rodzinnych bądź zawodowych, mogą stać się naszym kołem ratunkowym.

Praca na wakacje w Niemczech:

  • wysokie zarobki
  • doskonalenie kompetencji językowych
  • możliwość poznania „od kuchni” życia w Niemczech
  • szansa zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności, które mogą zaprocentować w dalszym życiu
  • możliwość nawiązania nowych kontaktów zawodowych i osobistych
  • możliwość zdobycia nowego, przyszłościowego zawodu i doświadczenia, które za procentuje przy kolejnych wyjazdach.