Najważniejsze informacje: Ruch drogowy w Niemczech

ruch drogowy w niemczech

Ruch drogowy w Niemczech

Opieka nad osobami starszymi wymaga mobilności – niekiedy konieczne jest zakupienie leków, zrobienie zakupów czy załatwienie innych, istotnych spraw. Z tej przyczyny wiele rodzin poszukujących opiekunki do osób starszych w swoich wymaganiach umieszcza posiadanie prawa jazdy jako warunek konieczny bądź atut. W ruchu drogowym w Niemczech obowiązują nieco inne przepisy niż w Polsce, dlatego przed rozpoczęciem pracy w roli opiekunki osoby starszej w tym kraju warto się z nimi zapoznać.

Prawo jazdy w pracy opiekuna seniora – dlaczego jest istotne?

Prawo jazdy jest dokumentem, który ułatwia życie, zapewnia niezależność, możliwość swobodnego poruszania się. Jest to bardzo istotne w przypadku kandydatów i kandydatek starających się o pracę w sektorze usług opiekuńczych w Niemczech – nie jest to warunek niezbędny, jednakże w wielu przypadkach znacząco ułatwiający zdobycie zatrudnienia. Dlaczego warto posiadać prawo jazdy ubiegając się o stanowisko opiekunki lub opiekuna seniora?

Choć prawo jazdy nie jest dokumentem wymaganym do podjęcia pracy opiekuna, umiejętność prowadzenia samochodu w wielu przypadkach może okazać się bardzo przydatna. Niektóre ogłoszenia wprost wymagają od kandydata posiadania dokumentu potwierdzającego tą umiejętność. Pomaga ona bowiem w wypełnieniu codziennych obowiązków w zakresie opieki nad seniorem: zawiezienia do lekarza, zrobienia zakupów, w tym bardzo istotnych dla zdrowia starszej osoby leków. To także sposób na zadbanie o relacje społeczne podopiecznego. W Niemczech wiele starszych osób pozostaje aktywne pomimo wieku – uczęszczają na różne zajęcia, spędzają czas poza swoim domem – w tym przypadku opiekun będzie miał za zadanie zadbać o transport seniora we wskazane miejsce.

Prawo jazdy jest istotne, choć nie niezbędne, w pracy opiekuna osoby starszej w Niemczech. Posiadając je i podejmując zatrudnienie w tym kraju, warto również wiedzieć, jakie są w nim najważniejsze przepisy ruchu drogowego.

Ruch drogowy w Niemczech – Podstawowe informacje

Niemcy to kraj znany z kultury jazdy miejscowych kierowców oraz doskonałej infrastruktury drogowej, w tym sieci bezpłatnych autostrad. Pamiętajmy, że przepisy drogowe są w Niemczech restrykcyjne. Solidnie egzekwowane, a kary za ich złamanie są bardzo surowe. Przepisy zostały bowiem przemyślane w taki sposób, aby służyły powszechnemu dobru społecznemu.

Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy polskimi a niemieckimi przepisami? Przede wszystkim w Polsce znak zakazu obowiązuje do następnego skrzyżowania, zaś w Niemczech do momentu odwołania znakiem oznaczającym koniec zakazu. W Niemczech nie możecie parkować na chodnikach. Zachowanie zbyt małego odstępu pomiędzy pojazdami lub wyprzedzanie z prawej strony grozi mandatem. Wjeżdżając do centrum miasta w tym kraju należy również respektować zasady dotyczące emisji spalin. Wydzielone zostały w nich strefy środowiskowe o określonych wymaganiach w zakresie emitowania spalin przez auto. Dlatego konieczne jest posiadanie naklejki z informacją o ilości wydzielanych spalin. W przypadku niemieckich kierowców możemy spodziewać się dużej kultury jazdy. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie każdy z nich używa kierunkowskazów – pod tym względem zalecamy dużą czujność. Nieoznakowane patrole policyjne, fotoradary, zgłaszanie przypadków łamania przepisów organom ścigania przez innych uczestników ruchu drogowego nie należą do rzadkości.

Ograniczenia prędkości

Ruch drogowy w Niemczech

W Niemczech obowiązują limity następujące limity prędkości:

  • W terenie zabudowanym: 50 km/h dla wszystkich pojazdów
  • Poza terenem zabudowanym: do 100 km/h w przypadku samochodów osobowych
  • Poza terenem zabudowanym: 80 km/h w przypadku samochodów z przyczepą oraz samochodów o wadze powyżej 3,5 t
  • Na drogach ekspresowych: 130 km/h dla samochodów osobowych
  • Na drogach ekspresowych: 100 km/h dla pojazdów ważących powyżej 3,5 t oraz aut z przyczepą
  • Na autostradach samochody osobowe nie podlegają ograniczeniu prędkości
  • Samochody powyżej 3,5 t oraz pojazdy z przyczepą obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h

W przypadku osób, które posiadają niewielki staż jako kierowcy przepisy są nieco inne. Na drogach ekspresowych mogą jechać z prędkością do 90 km/h, zaś na autostradach do 100 km/h.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym w Niemczech

Kierowcy poruszający się po niemieckich drogach są zobowiązani do posiadania niezbędnego wyposażenia w aucie. Powinniście posiadać kamizelki odblaskowej, apteczki, gaśnice i trójkąt ostrzegawczy. Nie jest obowiązkowe włączanie świateł mijania w ciągu całego roku – obowiązuje wyłącznie w tunelach i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.  

Zarówno kierujący pojazdem, jak i wszyscy pasażerowie auta, są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem. Zakazane jest także korzystanie przez kierowcę z telefonu w czasie jazdy pojazdem.

W Niemczech obowiązują nieco bardziej liberalne przepisy w zakresie spożywania alkoholu niż w Polsce. Kierowcy po ukończeniu 21-go roku życia lub posiadający prawo jazdy ponad 2 lata, mogą mieć do 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Limit ten nie dotyczy jednak osób poniżej 21-go roku życia bądź posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata, które obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu.

Warto także stosować się do przepisów ruchu drogowego w Niemczech dotyczących opon. Choć nie jest wskazany okres, w którym konieczne jest założenie opon zimowych, to w okresie od października do Wielkanocy, gdy na drodze panują warunki atmosferyczne takie jak suchy lub ubity śnieg, błoto pośniegowe, gołoledź istnieje obowiązek jazdy na oponach z oznaczeniem MS/M+S. Ich brak w przypadku zatrzymania grozi mandatem.

Niezbędne dokumenty kierowcy

Dokumenty, jakie powinien posiadać kierowca poruszający się po drogach w Niemczech to:

  • dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport, które są ważne jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy
  • prawo jazdy
  • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym
  • ubezpieczenie OC pojazdu

Autostrady i drogi płatne w Niemczech

Na terenie Niemiec autostrady są bezpłatne, co dotyczy wszystkich samochodów osobowych. Opłaty obowiązują jedynie pojazdy o wadze powyżej 7,5 t.

Opłaty są jednakże pobierane w przypadku wjazdu do miast, w których zostały utworzone tzw. zielone strefy (Umwelt Zone). Wjazd do nich jest możliwy po uzyskaniu winiety, czyli specjalnej nalepki wysokości emisji spalin danego pojazdu. Uzyskać ją można na podstawie dowodu rejestracyjnego w stacjach diagnostycznych, autoryzowanych warsztatach oraz w urzędach komunikacji.