Niemiecki w pracy opiekunki osób starszych


Niemiecki w pracy opiekunki

Dlaczego język jest istotny w pracy opiekunki?

Praca w opiece w Niemczech to nie tylko umiejętność wsparcia seniora w wykonywaniu codziennych, podstawowych czynności. To także kontakt z nim, pozwalający na zrozumienie jego potrzeb i oczekiwań, dowiedzenie się, czy dobrze się czuje, czy nic mu nie dolega, co chciałby zjeść, co chciałby robić w ciągu dnia. Niemiecki w pracy opiekunki osób starszych jest elementem kluczowym.

W praktyce niewiele osób planujących wyjazd do pracy w opiece w Niemczech, ma opanowany język niemiecki na dobrym poziomie. Najczęściej są to jedynie podstawy. Znajomość nazw dni tygodnia, potraw, liczb, czy takich słów jak mam, chcę, potrzebuję. Oraz zwrotów pozwalających odpowiedzieć na pytania o to, kiedy seniora odwiedzi rodzina bądź lekarz, co będzie dzisiaj na obiad, o której godzinie wyjdziemy na spacer.

Potrzeby nabycia takich umiejętności językowych nie trzeba chyba tłumaczyć. Też przecież czulibyśmy się nieswojo, na przykład na wycieczce zagranicznej, gdyby jej pilot, Grek, Egipcjanin czy Tunezyjczyk, nie potrafili nam takich kwestii zakomunikować w języku dla nas zrozumiałym. Jasne jest więc, że praca z osobami posługującymi się innym językiem, wymaga jego poznania, choćby w stopniu minimalnym.

I mówić, i rozumieć

Osobna kwestia to zrozumienie wypowiedzi innych osób. W polskiej szkole długo nie kładziono na nią nacisku. Ma to konsekwencje – prościej nam coś powiedzieć po niemiecku niż zrozumieć wypowiedź drugiej osoby. Na szczęście łatwo dziś nie tylko nauczyć się niemieckich słówek, ale i osłuchać się z niemieckim. Internet stwarza ku temu doskonałe możliwości.

Po pierwsze – motywacja

Samozaparcie i praca własna zawsze są tymi czynnikami, które warunkują sukces w nauce języka. Osoby, chcące wybrać się do pracy w charakterze opiekunki bądź opiekuna do Niemiec, z motywacją nie powinny mieć problemu. Zwłaszcza, jeśli w spokoju się do takiego wyjazdu przygotowują. Gdy wiedzą, że za rok lub dwa skończy się jakiś etap w ich życiu. Wkroczą w wiek emerytalny, dzieci wyprowadzą się z domu lub dojedzie do jakiegoś innego wydarzenia zachęcającego lub zmuszającego do zmiany dotychczasowego życia.

Dogodna forma kształcenia

Gdy jest czas na przygotowanie się do wyjazdu, spokojnie wybrać można dogodną formę kształcenia językowego – kurs stacjonarny w wybranej szkole, lekcje online czy spotkania z lektorem. Wszystko zależy od już posiadanych kompetencji językowych i możliwości finansowych w danym momencie. Oraz od tego, jakie są oczekiwania co do przyszłej pracy.

Agencja pośrednictwa pracy SunaCare idzie o krok dalej. Jak inne agencje oczekując od kandydatek i kandydatów do opieki przejścia przez testy językowe, zachęca do nauki niemieckiego. Na przykład poprzez organizację konkursów, w których nagrodami są nowoczesne i ciekawe podręczniki do nauki języka.

Nie język, a doświadczenie?

Kandydaci do pracy w opiece w Niemczech często krytykują testy językowe przygotowywane przez agencje pośrednictwa pracy. Podkreślają, że to nie znajomość języka, ale wiedza, umiejętności i doświadczenie z zakresu opieki są najważniejsze.

Rację mają tylko po części. Bo owszem, jest to bardzo ważne, by umieć opiekować się seniorem czy osobą chorą, czyli posiadać specjalistyczną wiedzę w tym zakresie, ale opieka to także komunikacja, a więc i rozmowa. Nawet osobom w bardzo ciężkim stanie, określanym jako brak kontaktu z otoczeniem, krótkie informacje o tym, co dzieje się wokół, mogą nieść przecież uspokojenie czy ulgę. Jest to jeden z wielu sytuacji w których, dla Niemiecki w pracy opiekunki osób starszych się przydaje.

Tego chcą seniorzy i ich rodziny

Warto zdawać sobie sprawę i z tego, że wymogi językowe nie są dowolnie formułowane przez agencje pracy. Często są określane odgórnie przez seniorów lub ich rodziny. I to oni deklarują, że zapłacą więcej za opiekę, jeśli osoba ją sprawująca będzie znała nie tylko kilka podstawowych słów po niemiecku. Niemiecki w pracy opiekunki potrzebny będzie również w komunikacji z rodziną podopiecznego.

Niemiecki w pracy opiekunki, ale i dla samej siebie

Rozważając kwestię wyjazdu do opieki w Niemczech warto się więc pouczyć języka niemieckiego lub go sobie odświeżyć. By łatwiej się pracowało, by dostać lepszą pracę, lepiej płatną. Ale i dla siebie. Wyjazd za granicę do pracy oznacza przecież konieczność odnalezienia się w zupełnie nowym miejscu. Robienia tam zakupów, nawiązywania nowych znajomości, chodzenia w dni wolne na posiłek poza domem czy do lekarza, jeśli zajdzie taka potrzeba. A trudno to wszystko robić bez choćby podstawowych kompetencji językowych.

Przecież jesteś otwarta / otwarty

Co niezmiernie ważne – już sama chęć wyjazdu do Niemiec do opieki, świadczy o otwartości i gotowości podjęcia nowych wyzwań. Naukę języka warto potraktować w ten sam sposób. Jako kolejne wyzwanie do podjęcia. Bo skoro decydujemy się na krok tak bardzo odmieniający nasze życie, czyli na wyjazd, czemu nie zrobić jeszcze jednego? Owszem, szkolne lekcje języków często pozostawiły nas w przekonaniu, że to się nie może udać. Myślimy, że nauka języka nie jest dla nas, jednak nie jest to prawdą. Wystarczy uświadomić sobie, kto z naszych szkolnych koleżanek i kolegów, uczący się języka w szkole w taki sam sposób jak my, wyjechał za granicę i dobrze tam sobie radzi.

Kompetencje zostaną z nami na zawsze

Wszystko to powoduje, że nasze podejście do nauki języka, by móc znaleźć dobrą pracę w opiece w Niemczech, powinno być inne niż w czasie, gdy stawką była promocja do kolejnej klasy. Tu już nie jest ważna ocena na świadectwie, ale kompetencje, które zostaną z nami na zawsze. W kolejnej pracy w charakterze opiekunki lub opiekuna w Niemczech, ale też po powrocie do kraju oraz wtedy, gdy będziemy mieli ochotę wyjechać na wakacje w miejsce, w którym język niemiecki jest znany.

Kursy

Można jeszcze – by uświadomić sobie skalę wysiłku, niezbędnego do nabycia podstawowych umiejętności językowych – zerknąć na oferty kursów, mających je przynieść. Trwają one, przykładowo, 60 godzin. Czyli w praktyce – dwie doby z okładem. Tyle czasu naprawdę warto zainwestować w kompetencje, które mogą dać wymierne korzyści finansowe oraz ułatwić funkcjonowanie w niemieckojęzycznej społeczności.