Niezbędne narzędzia potrzebne w domu seniora

Dom Seniora

Dom seniora powinien być odpowiednio wyposażony, co jest gwarancją jej bezpieczeństwa oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia. Co więcej, wiele akcesoriów umożliwia również zachowanie seniorom komfortu psychicznego, dostarczając im bodźców intelektualnych oraz niezbędnej porcji rozrywki, a także przydaje się w codziennych czynnościach oraz procesie rehabilitacji. Jakie są niezbędne narzędzia potrzebne w domu seniora?

Wyposażenie domu seniora – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie wyposażenie domu seniora jest niezwykle ważne zarówno dla samych podopiecznych, jak i dla osób zajmujących się opieką nad nimi. Właściwy sprzęt ułatwia codzienne funkcjonowanie osobom starszym, zachowanie ich zdrowia oraz dobrostanu psychicznego. Odpowiednie akcesoria ułatwiają również wykonywanie również pracy opiekuna osoby starszej (więcej na temat obowiązków przeczytasz w artykule: Jakie są obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech?

Rzeczy przydatne w domu seniorów

W jakie sprzęty warto zaopatrzyć dom seniora? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to w dużym stopniu uzależnione od stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej danej osoby. Warto zatem wziąć pod uwagę stopień jej samodzielności, a także ewentualne potrzeby związane z jej niepełnosprawnością. Odpowiednie narzędzia, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie seniorom lub opiekę nad nimi, to m.in.:

 • Kaczki i baseny;
 • Krzesła rehabilitacyjne pod prysznic;
 • Uchwyty łazienkowe;
 • Nasady sedesowe;
 • Dzwonki do wzywania pomocy;
 • Pieluchomajtki dla dorosłych oraz podkłady higieniczne na łóżko;
 • Podpórki, chodziki, balkoniki rehabilitacyjne, które umożliwiają przemieszczanie się.

Stan zdrowia osób starszych często wymaga częstych kontroli np. w przypadku nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy, a także podawania leków. W przypadku seniorów niezbędne są zatem również:

 • Akcesoria do podawania leków – dozowniki z podziałem na dni tygodnia, kruszarki do leków;
 • Sprzęt do kontrolowania stanu zdrowia: ciśnieniomierz, glukometr.

Oprócz sprzętów do codziennego funkcjonowania osobom starszym może być potrzebne również dostarczanie bodźców intelektualnych, które utrzymają ich w dobrej formie umysłowej oraz akcesoria pełniące rolę rozrywkową. Z tej przyczyny w domu seniora sprawdzą się np.:

 • Gry planszowe, takie jak np. szachy czy warcaby;
 • Książki oraz lupy powiększające umożliwiające ich czytanie;
 • Karty do gry dla osób niedowidzących;
 • Chwytaki, zapewniające seniorom większą samodzielność;
 • Specjalne, profilowane uchwyty na długopisy.

Akcesoria pomocne dla opiekunów osób starszych

Wiele akcesoriów przeznaczonych dla osób starszych jest również pomocnych dla osób sprawujących opiekę nad osobami starszymi. Są one przydatne w codziennych czynnościach np. podczas korzystania z toalety czy prysznica przydadzą specjalne uchwyty łazienkowe, stanowiące dodatkowe wsparcie. Ich zastosowanie w znacznym stopniu ułatwia pracę opiekunów seniorów.

Wśród akcesoriów przydatnych osobom starszym można także wymienić sprzęt umożliwiający codzienne ćwiczenia z opiekunem, które zapobiegają zarówno demencji starczej, jak i przyczyniają się do rehabilitacji ruchowej seniorów. Na rynku dostępne są także akcesoria pomocne w wykonywaniu codziennych czynności przez osoby starsze, takich jak zakładanie obuwia czy skarpetek.

Umeblowanie domu seniora

W domu seniora powinny znaleźć się również odpowiednie meble. Przede wszystkim należy dobrać właściwe łóżko, wygodny materac oraz regulowany stelaż, który umożliwia pionizowanie seniora. Łóżko może być ponadto wyposażone w barierki, które ułatwiają osobom starszym podnoszenie się z niego.

Meble dla seniorów powinny być stabilne, a jednocześnie praktyczne. Seniorzy lubią spisywać swoje wspomnienia, dlatego jeśli mają możliwość korzystają z biurka. Przydatne jest również wyposażenie w szafki, w którym mogą oni przechowywać swoje skarby, odłożyć ulubione przedmioty. Dla seniorów sprawdzi się również wygodny fotel, w którym mogą przesiadywać, przyjmować gości, czytać. Odpowiednio umeblowany pokój, jasny i przestronny to za całą pewnością jeden z czynników, który korzystnie wpływa na stan zdrowia psychicznego osób starszych, zapewniając im poczucie komfortu.

Jeżeli w danym domu znajdują się schody bądź stopnie, należy również zwrócić uwagę na ich oklejenie taśmą fluorescencyjną, co zapewni ich lepszą widoczność i podniesie poziom bezpieczeństwa seniora.