Szukam zmienniczki do opieki Niemcy

Szukam zmiennczki

Każdy pracownik może poważnie zachorować lub ulec wypadkowi. Każdemu pracownikowi mogą się zmienić nagle życiowe plany i priorytety. Dotyczy to także osób pracujących w opiece w Niemczech. Współpraca z rzetelną agencją zatrudniającą opiekunki i opiekunów zagwarantuje, że nikt nie będzie w takich sytuacjach poszkodowany. Kluczem są tu zmienniczki i zmiennicy opiekunów.

„Szukam zmienniczki do opieki Niemcy” jest najczęściej wyszukiwaną w Internecie frazą spośród wszystkich, które opieki dotyczą. Odpowiedź na pytanie skąd bierze się jego popularność jest stosunkowo prosta. To zasługa osób poszukujących zatrudnienia w opiece w Niemczech oraz samych opiekunów. Z jednej strony często poszukiwana jest praca krótkoterminowa, dla osób chcących dorobić do otrzymywanej w Polsce pensji. Z drugiej strony nierzadko stała opieka poszukuje zastępstwa dla siebie w pracy. Dzieje się tak na przykład w sytuacji gdy zaistnieje potrzeba powrotu do Polski na jakiś czas.

Dorobić w czasie urlopu

Dla osób mających długie urlopy, jak nauczyciele, wyjazdy do opieki na zastępstwo to szansa, by szybko i dobrze zarobić. Przykład nauczycieli wydaje się tu szczególnie na miejscu. Nauczyciele mają bowiem długie wakacje latem, ferie zimowe i wolne w okresach świątecznych. W ramach swoich urlopów wypoczynkowych, często wyjeżdżają do Niemiec do pracy w charakterze opiekunek bądź opiekunów osób starszych.

Zgodnie w niemieckim prawem, pracując w dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy, osoby legalnie zatrudnione otrzymują podwójne wynagrodzenie. Dotyczy to niedziel i poniedziałków wielkanocnych, 24, 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Do tego dochodzą specjalne bonusy. Podopieczni bądź ich rodziny są skłonni dodać do zwykłego wynagrodzenia jeszcze coś ekstra.

Gotowość zmienniczek do wyjazdu w takim czasie pozwala zaspokoić potrzeby i oczekiwania w teorii nie do pogodzenia. Podopiecznym i ich rodzinom zastępstwo zapewnione przez agencję podczas urlopu opiekunki pracującej u nich na stałe, daje poczucie bezpieczeństwa.

Test dla agencji

Agencje pracy, takie jak SunaCare, zdają natomiast dzięki temu test wiarygodności. Skoro potrafią sprostać takim zadaniom to znaczy, że dobrze funkcjonują, że można na nie liczyć i im zaufać. Dla osoby pracującej na stałe w opiece w Niemczech to też ważny sygnał, dowodzący, że jej chęć skorzystania z urlopu nie będzie stanowiła problemu.

Jednocześnie zatrudnianie przez agencje zmienniczek i zmienników gwarantuje, że w sytuacjach podbramkowych, gdy z powodu choroby lub jakichś nagłych, ważnych rodzinnych spraw, opiekunka nie będzie stawała przed wyborem w stylu: moje zdrowie czy bezpieczeństwo podopiecznego?

Nie zakłada się problemów, ale…

Oczywiście, wyjeżdżając do pracy w opiece w Niemczech, zwykle nie zakłada się, że zdarzy się coś, co tę pracę nagle przerwie bądź uniemożliwi. Agencje pośredniczące w zatrudnianiu opiekunek muszą to jednak mieć na uwadze, stąd w ich bazach potencjalnych pracowniczek i pracowników są zarówno osoby, które chcą wyjechać do Niemiec na dłużej, ale i takie, które gotowe są na wyjazdy dwutygodniowe bądź trzytygodniowe i na natychmiastowe przyjęcie zlecenia.

I tak przyjęło się zwykle postrzegać zmienniczki do opieki w Niemczech – jako osoby mające tak poukładane życie osobiste i zawodowe w Polsce, że mogą lub chcą  wyjeżdżać tylko na stosunkowo krótki czas, ale jednoczenie mają możliwość zrobić to natychmiast, gdy tylko pojawi się taka potrzeba.

Skoczek. Nie brzmi, ale obrazuje

Opiekunki i opiekunowie nazywają zmienniczki i zmienników skoczkami, co nie brzmi może dobrze, jednak doskonale obrazuje specyficzny charakter ich pracy. Ta nazwa daje też wyobrażenie, jakie oczekiwania i zadania stają przez zmienniczkami lub zmiennikami opiekunów, zatrudnianymi na krótki czas. Szybkość podejmowania decyzji o wyjeździe to bowiem tylko jedna z istotnych kwestii. Do tego dochodzą elastyczność, otwartość na nowe doświadczenia, łatwość adaptowania się w nowym miejscu, szybkość uczenia się, łatwość nawiązywania kontaktów. Są to cechy, które bardzo pomagają w życiu i w pracy, a już szczególnie w pracy opiekuna osoby starszej. Warto jednak pamiętać i o ich cieniach. Ciągłe zmiany mogą być trudne nawet dla osób, o których mówi się, że nie potrafią chwilę usiedzieć w miejscu. Nawet one potrzebują czasem spokoju i stabilizacji.

Profity zachęcają

Korzyści płynące z pracy w zastępstwie zachęcają do jej podjęcia. Zmienniczki i zmiennicy mogą liczyć przede wszystkim na szybki, dobry zarobek, ale też na nawiązanie nowych znajomości i kontaktów. Dodatkową zaletą jest to, że w sytuacjach o których mowa – nagłych, trudnych, czasem wręcz podbramkowych – łatwiej jest o pracę osobom nie spełniającym typowych wymogów stawianych opiekunom, czyli na przykład słabo mówiącym po niemiecku. Gdy liczy się czas, a stawką jest zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie podopiecznego, pewne kwestie odchodzą po prostu na dalszy plan. Osoba rozważająca pracę w opiece w Niemczech może przy okazji  sprawdzić się w nowej roli i ocenić, czy w dłuższej perspektywie mogłaby/mógłby podjąć się takiego zadania. Wyjazd na zastępstwo bywa w takich przypadkach jak skok na głęboką wodę dla osób uczących się pływać.

Nie tylko na chwilę

Zmienniczki i zmiennicy opiekunów pracujących w Niemczech to jednak nie tylko osoby pojawiające się w sytuacjach kryzysowych, gdy trzeba działać natychmiast. Za popularność frazy: Szukam zamienniczki do opieki Niemcy, odpowiadają też te osoby, które chcą dzielić swój czas pomiędzy pracą w opiece w Niemczech i życiem w Polsce po równo albo w jakiejś innej konfiguracji, ale nie zamierzające przebywać za granicą przez okrągły rok czy kilka lat, jedynie z przerwą na krótki urlop. Dla wielu opiekunek i opiekunów właśnie takie rozwiązanie bywa – z powodów rodzinnych, zdrowotnych czy zawodowych – optymalne.

Na dwa – trzy miesiące

SunaCare, mając duże doświadczenie w ich zatrudnianiu w Niemczech zdaje sobie z tego sprawę. W ofercie mamy: wyjazdy na dwa – trzy miesiące, a potem dwu-trzymiesięczne przerwy. Po przerwach wraca się do tej samej podopiecznej lub podopiecznego. W praktyce oznacza to, że nad jedną osobą opiekę sprawuje naprzemiennie dwoje ludzi. Czasem zażyłość między nimi, podopiecznymi i ich rodzinami oraz zaufanie, jakim się wzajemnie obdarzają są tak duże, że samodzielnie podejmują decyzje, kto kiedy sprawuje opiekę, a kto w tym czasie ma wolne i jedynie informują agencję o przyjętym harmonogramie pracy.

Bywa i tak, że opiekunka czy opiekun sami wyszukują i proponują agencji swoich zastępców. Zwykle  jest to ktoś, kogo znają, komu ufają, kogo są gotowi polecić. W takich przypadkach bywa nawet, że przez pewien czas, na przykład tydzień opiekunka i zmienniczka są u podopiecznego jednocześnie. W tym czasie zmienniczka uczy się zwyczajów podopiecznego, poznaje jego potrzeby i oczekiwania. A przede wszystkim ma przy sobie osobę, która już je zna i potrafi podpowiedzieć i doradzić. Opiekun czy opiekunka związani ze swym podopiecznym są dzięki temu pewni, że gdy pojadą do domu, zmienniczka bądź zmiennik podołają obowiązkom.   

Zmienniczka to brzmi dumnie

W takich przypadkach podział na opiekunki i ich zmienniczki zwyczajnie zanika, obie zaczynają współpracować ze sobą. Bez względu  na to, czy zmienniczka wyjeżdża za granicę na miesiąc czy kilka miesięcy w roku, w SunaCare jest traktowana na równi jak każda inna opiekunka. Mało tego jest ona bardzo ceniona z uwagi na swoją gotowość do przyjmowania zleceń wymagających szybkich decyzji o wyjeździe. A to w najbardziej wrażliwych okresach w roku, jak na przykład święta.